عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی بسیار متفاوت از عکاسی معمولی یا پرتره است.

چه چیزی آن را متفاوت می کند؟ چه باید بکنی؟ کجا باید شات کنی؟ در اینجا چند نکته برای شروع در جستجوی جهان شگفت انگیز عکاسی خیابانی وجود دارد.

عکاسی خیابانی چیست؟

عکاسی خیابانی نوعی هنر عکسبرداری از تصاویر است. هدف این است که عکس هایی از احساسات و رفتار روزمره یا واکنش مردم و یا حتی بخشی از سبک زندگی و استایل و فرهنگ و آداب و رسوم منطقه ای به صورت واقع گرایانه به تصویر کشیده شود.
برخلاف عکاسی در سبک های مختلف این سبک از عکاسی به شما این امکان را می دهد تا به صورت تصادفی تصویر برداری کنید. سوژه ها روزمرگی های مردم است سوژه ها بنا ها و اقلیم یک مرزو بوم است.

۱- برای عکاسی خیابانی کجا باید بروید:

برای انتخاب یک منطقه برای عکاسی شاید اولی جایی که به ذهنتان می آید رفتن به جاههای شلوغ باشد. اما این کار درستی نیست عکاسی خیابانی در منطقه ای شلوغ کار شما را کمی سخت می کند. مگر اینکه در نقطه ای کور مستقر شده باشید.
به این فکر کنید که در یک خیابان معمولی ، پارک یا یک منطقه تاریخی هم می توانید عکس های خوبی بگیرید. یکی از مناطقی که بارها توسط عکاسان ایرانی عکاسی شده است بازار تهران است،
این منطقه از تهران پر از سوژه های زیباست. اما گرفتن یک عکس زیبا کار بسیار راحتی نیست. یا مثلا وقتی کنسرت خیابانی می بینید هم می توانید از آن به نحو جالبی عکاسی کنید.
در تهران و کرج و یا بیشتر کلانشهر های ما کافه ها بسیار زیادند و شما می توانید از لحظه های غم و شادی مردم هم عکاسی کنید. این عکس ها بیشتر اوقات برای استفاده و به اشتراک گذاشتن در اینستاگرام مورد استفاده قرار می گیرند.

۲- ترس را فراموش کنید:

غیر از انتخاب مناطق غیر مجاز ، اطراف شما پر است از سوژه های عکاسی . برای اینکه قدم اول را بردارید از محله یا کوچه و یا منطقه خود شروع کنید. محیط دانشگاه شما نیز می تواند جذاب باشد.

۳- دوربین خود را تنظیم کنید:

وقتی در فضای مربوط به عکاسی قرار گرفتید دوربین خود را در حالت آماده به کار قرار دهید. بهتر است از لنز زوم استفاده کنید. به جای صرف و اتلاف وقت برای تنظیم دوربین به دنبال یک لوکیشن خوب باشید . مناطق تاریخی ، مذهبی (مثل دهه محرم) یا مراکز تفریحی انتخاب بسیار جالبی برای عکاسی خیابانی است.

لوکیشن های عکاسی در تهران

عکاسان به دنبال مکان هایی جذاب و متفاوت برای عکس برداری هستند و در تمام نقاط جهان زیبایی وجود دارد، اما انتخاب هر کدام از آن ها به عنوان لوکیشن عکاسی به سبک شخصی در عکاسی شما مربوط می شود. اگر شما به دنبال مکان های مناسبی در تهران هستید که بتوانید عکاسی کنید در این مقاله ما را همراهی کنید تا لوکیشن های عکاسی در تهران را به شما معرفی کنیم.

چند نکته و ایده برای عکاسی

برای عکاسی می توانید از ایده های مختلفی استفاده کنید.

یکی از سوژه های بسیار جذاب عکاسی، عکاسی از طلوع و غروب آفتاب است که با وجود این که تعداد زیادی از این تصاویر را دیده ایم اما همچنان برایمان جذابیت دارد.

لوکیشن عکاسی می تواند جایی در نزدیکی محل زندگی شما باشد و یا این که کیلومتر ها با شما فاصله داشته باشد. به عنوان مثال با توجه به سلیقه شما، می توانید یک محل قدیمی و باستانی را به عنوان لوکیشن عکاسی انتخاب کنید و یا از مناطق مدرن و جدید دیدن کرده و از آن ها عکس برداری کنید.

اگر به مناظر طبیعی علاقمند هستید، مزارع و باغ ها، کوهستان و … بهترین گزینه برای این کار هستند. دریا، ساحل، دشت، کوه، جنگل، دره و … می توانند ایده های بسیار خوبی برای عکس برداری باشند. شما با خلاقیت در عکاسی و طبق سبکی که دارید می توانید بهترین عکس ها را از این مناظر زیبا تهیه کنید. وجود حیوانات در این مناظر، می تواند زیبایی تصاویر شما را دو چندان کند.

ایجاد خلاقیت در عکاسی

برای ایجاد خلاقیت در عکاسی و تقویت آن می توانید راهکار های زیر را پیاده سازی کنید:

  • یه سوژه انتخاب کنید و از چهار جهت از آن عکس برداری کنید.
  • عکاسی خود را محدود کنید مثلا در یک روز مشخص فقط عکس سیاه و سفید بگیرید و یا تنها از سوژه های بالاتر از خود و یا پایین تر از خود عکس بگیرید. می توانید در یک روز فقط از منظره عکاسی کنید و یا این که سعی کنید سوژه تمامی کادر شما را پر کند و چندین راه برای محدودیت عکاسی وجود دارد که با تمرین باعث می شوند خلاقیت شما افزایش یابد.
  • سعی کنید از سوژه ها عکس های انتزاعی بگیرید.
  • از افراد در خیابان ها و در حال انجام فعالیت های روزانه شان عکس برداری کنید.
  • از ساختمان ها و معماری ها عکس بگیرید.
  • از یک سوژه ده عکس متفاوت بگیرید.
  • یک شیئ یا سوژه که قابل حمل است را با خود داشته باشید و در مکان های مختلف آن را در کادر قرار داده و عکاسی کنید.
  • در محیط پیرامون خود به دنبال سوژه های منحصر بفرد بگردید و مثلا ده قدم به پیش بروید و یا به عقب برگردید و از آن ها عکس برداری کنید.
چگونه یک پرتره سلفی بگیریم
ممکن است این مطلب را نیز بپسندید

لوکیشن های قدیمی و باستانی عکاسی در تهران

در تهران مناطق قدیمی و باستانی زیادی دارد که می توانند سوژه و لوکیشن خوبی برای تصویربرداری باشند. توجه داشته باشید که در بیشتر مراکز و کاخ های قدیمی، عکس برداری تنها از حیاط کاخ مجاز است.

 

عکاسی در کاخ سعد آباد

کاخ سعد آباد

کاخ سعدآباد جزء مهم ترین لوکیشن های عکاسی در تهران می باشد. مساحت این مکان حدود ۱۱۰هکتار است و فضای آن زیبا و دیدنی است. این کاخ را می توانید در خیابان ولیعصر پیدا کنید و بازدید از آن محدودیت ندارد و در تمامی ایام سال می توانید از آن دیدن کنید.

کاخ نیاوران

به دلیل خنک و خوش آب و هوا بودن این منطقه، پادشاهان در فصول گرم سال از کاخ نیاوران استفاده می کردند. مساحت این کاخ حدود ۹ هزار متر مربع می باشد و می توانید در تمامی ایام از این کاخ دیدن کنید و جذابیت های آن را به تصویر بکشید.

عکاسی در کاخ نیاوران
عکاسی در کاخ گلستان

کاخ گلستان

یکی دیگر از کاخ های قدیمی تهران کاخ گلستان است که در خیابان ۱۵ خرداد می باشد و مساحتی حدود ۲۸۰۰ متر مربع دارد.یکی دیگر از کاخ های قدیمی تهران کاخ گلستان است که در خیابان ۱۵ خرداد می باشد و مساحتی حدود ۲۸۰۰ متر مربع دارد.

لوکیشن های جدید عکاسی در تهران

پل طبیعت و پارک آب و آتش

مجموعه تفریحی عباس آباد یکی از مکان ها برای عکاسی در تهران است و پل طبیعت که یکی از شاهکارهای معماری محسوب می شود و بارها برنده جوایز بین المللی شده است در این مجموعه قرار دارد. مساحت آن در حدود ۳۱ هکتار است و در بزرگراه حقانی جنوبی واقع شده است.

عکاسی در پل طبیعت و پارک آب و آتش
عکاسی در باغ ملی گیاه شناسی

باغ ملی گیاه شناسی

اگر به گل و گیاه علاقه دارید می توانید به باغ ملی گیاه شناسی در تهران رفته و عکس های متفاوتی بگیرید. در این جا بیشتر از ۳۰ گونه گیاهی وجود دارد و به همین دلیل بهتر است در فصول بهار و تابستان از این مکان زیبا دیدن کنید تا بتوانید از درختان و گیاهان در حالت سبز بودنشان عکس برداری کنید.

باغ ایرانی

این پارک جذاب و زیبا در منطقه ده ونک تهران وجود دارد و اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم در خیابان شیخ بهایی شمالی، ۲۰ متری پیروزان، کوچه شهید صابری واقع شده است. اگر قصد رفتن به این مکان بسیار زیبا را دارید حتما فصل بهار را انتخاب کنید تا از زیبایی های بی نظیر این مکان که بر اساس معماری ایرانی طراحی شده است لذت ببرید.

عکاسی در باغ ایرانی
عکاسی در پارک ژوراسیک

پارک ژوراسیک

اگر به طبیعت و جانوران علاقمند هستید و قصد عکاسی از آن ها را دارید ما پارک ژوراسیک را به شما پیشنهاد می کنیم. در این پارک می توانید با چندین نوع از دایناسورها آشنا شوید و اطلاعاتی درباره آن ها به دست آورید. البته حیوانات دیگری مانند فیل، خرس و … نیز در این پارک وجود دارند. این پارک زیبا در منطقه سعادت آباد، انتهای بلوار پاکنژاد، میدان بهرود، بلوار شقایق، پایین تر از پارک پرواز قرار دارد.

دریاچه چیتگر (شهدای خلیج فارس)

بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران دریاچه چیتگر است که لوکیشن بسیار زیبایی برای عکاسی می باشد. این دریاچه مساحتی در حدود ۱۳۰ هکتار دارد که از جنوب به بزرگراه همدانی، از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه آزادگان و از سمت غرب به بافت مسکونی منطقه ۲۲شهرداری تهران محدود می شود.

عکاسی در دریاچه چیتگر
عکاسی در باغ فردوس

باغ فردوس تهران

یکی از باغ های بسیار زیبا که در تهران وجود دارد باغ فردوس است که مربوط به زمان قاجار است و حدودا در اطراف میدان تجریش واقع شده است. نام های دیگر این باغ، باغ معیری، باغ موزه فردوس و موزه سینما می باشد و آب و هوای بسیار دلنشینی دارد.

علاوه بر این مکان ها، در تهران پارک ها و بوستان های زیادی وجود دارد از جمله پارک قیطریه، پارک ساعی، پارک نهج البلاغه و … که می توانید از آن ها به عنوان لوکیشن عکاسی استفاده کنید.

لوکیشن های زیادی در تهران برای عکاسی وجود دارد که برخی از آن ها را نام می بریم: خانه دبیر الملک، عمارت کاج، باغ عمارات اردیبهشت، باغ عمارت شاهی، پارک پرواز، روستای زرین دشت فیروزکوه، خیابان ولیعصر،خیابان سی تیر ،بوستان گفتگو، پارک جنگلی سوهانک، پارک جنگلی چیتگر، عمارت عین الدوله، بام توچال، دارآباد، درکه، باغ اناری و …

نکته آخر

عکاسی هنری مدرن است که مانند سایر هنرها، نیاز است که افراد علاقمند به این رشته آموزش عکاسی ببینند و مهارت لازم را برای این کار به دست بیاورند بقیه کار نیز، بستگی به خلاقیت خود فرد دارد. بهتر است قبل از شروع به آموزش عکاسی، از خود بپرسید برای چه می خواهید این مهارت را کسب کنید. زیرا ممکن است آموزش های این رشته کمی هزینه داشته باشد پس قطعا این مقدار هزینه کردن تنها نمی تواند به دلیل سرگرمی باشد به جز برای قشر اندکی از جامعه. سعی کنید از تمامی موقعیت ها درس بگیرید و مهارت های خود را بالا ببرید.

اطلاعات خود را درباره دوربین عکاسی و تمامی تجهیزات آن بالا ببرید. انواع لنز و کاربردهای آن، سه پایه، میز عکاسی، نورپردازی و … مواردی هستند که در کار عکاسی به آن ها نیاز پیدا خواهید کرد.

شما برای این کار نیاز به شور و اشتیاق، صبر و پشتکار دارید تا بتوانید مراحل آموزش عکاسی را پشت سرهم طی کرده و تمامی آموزش های لازم را دریافت کرده باشید.

تماس
با کارشناسان ما تماس بگیرید 09125959757